UYKU APNESİ
Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA), uyku sırasında kişiye etki eden bir durumdur. Uyku Apnesi rahatsızlığı yaşayan bir kişi, uykuya daldığında, boyun ve boğazdaki kaslar gevşer ve buda hava yolunun daralmasına yol açar. Beyin, bu gevşemenin sonucunda oluşan oksijen eksikliğini algılar ve hasta kısa süreler uyanır, genellikle yüksek sesle solur
ve sonra tekrar uykuya döner. Bu olay, bir gecede yüzlerce kez tekrar edebilir ve hastanın çok sıkıntılı uyku uyumasına sebep olur. Hastanın kendisinin bu tıkanma ve uyanma anlarını hatırlamaması ve fark etmemesi çok yaygındır. Yine sıklıkla hastanın partneri sorunu fark eder ve uyarıcı olur.

Uyku Apnesi'nin belirtileri nelerdir?

Obstrüktif Uyku Apnesinin ana belirtisi ciddi gündüz uykusuzluğudur, örnek olarak kitap, gazete okurken, TV seyrederken uykuya dalmak, hatta daha ciddi vakalarda araba kullanırken veya konuşurken uyku aşamasına geçmek. Bunun dışındaki belirtiler, yüksek sesle horlama, gürültülü nefes alma, uykuda solunum durması, sinirlilik, sabah baş ağrıları, gece terlemeleri, iktidarsızlık ve sık sık gece tuvalete kalkmadır.Uyku Apnesi’nin sebepleri nelerdir?

Obstrüktif Uyku Apnesi erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir. Hastalar genellikle 30-60 yaş arasında olup, bunun yanında fazla kilolu ve boyun ölçüleri 43cm üzerindedir.

Uyku Apnesi'nin teşhisi nasıl konur?

Doktor ziyareti Uyku Apnesinin teşhisi için ilk adımdır. Doktora genellikle yüksek sesle horlama, kesintili uyku ve gündüz aşırı uyku şikâyetleri ile başvurulur. Doktor muayenesi sırasında, kişinin gün boyunca nasıl bir uyku halinin yaşadığının anlaşılması için, apworth uyku skalası adı verilen test sorularına hastanın cevap vermesi istenir ve hastanın genel sağlığı, boyu ve kilosu gibi bilgiler alınır.

Obstrüktif Uyku Apnesinin teşhisi için en yaygın yöntem, çok kanallı bir PSG cihazı ile tam teşekküllü bir uyku tanı merkezinde gece boyunca izlenmektir.

Teşhis testler ile onaylandıktan sonra, hasta tedavi için yönlendirilir.


Uyku Apnesi nasıl tedavi edilir?

Obstrüktif Uyku Apnesi teşhisi konulduktan sonra en yaygın ve kabul edilen tedavi yöntemi Sürekli Pozitif Hava Basınç Tedavisi kısa ismi ile CPAP’tır. CPAP cihazı, motor yardımı ile basınçlı havayı üreten, maske aracılığı ile bu havayı, hastanın ağız ve burun yoluna ileten cihazdır. CPAP cihazı, sürekli pozitif basınç üreterek, hastanın uyku sırasında hava yollarının daralmasını ve çökmesini önler.

AHI( Apne/Hipopne Endeksi)
Bir saat içinde meydana gelen olay(Apne/Hipopne) sayısını veren indeks.

APAP(Auto CPAP-otomatik ayarlı pozitif hava basıncı)
Otomatik bir CPAP cihazı, Apne, Hipopne ve horlamaya basıncını ayarlayarak cevap verir, bu sayede hasta gece boyunca optimum basınca maruz kalır.

Apne
Boğazın arkasındaki kasların gevşemesi sonucu, kişinin hava yollarının 10sn den daha fazla kapalı kalmasıdır.

Apworth uyku skalası
Sekiz seri sorudan oluşan, gün içinde kişinin uyku halini tespit etmeye yarayan ölçü.

Arousal
Derin uyku aşamasından hafif uyku aşamasına veya uyanıklık haline kısa ve ani geçiş.

Bi-Level(iki seviyeli)
Geleneksel CPAP’ un farklı bir versiyonudur. Bi Level cihaz, kişinin soluk alıp verme frekansına uyum sağlayarak farklı IPAP(nefes alma basıncı), EPAP(nefes verme basıncı) basınçlarında çalışır.

Birleşik(mix) uyku apnesi
Nefes almayı durduran, aynı anda santral uyku apnesi ve obstrüktif uyku apnesinin birlikte var olması.

Burun maskesi
Sadece burunu çevreleyen CPAP maskesi.

Cihazın çalışma basıncı
Bir gecelik ölçüm sonucu, uyku uzmanı tarafından belirlenmiş CPAP basıncı.

CPAP(sürekli pozitif hava basıncı)
Hava, sabitlenmiş ve sürekli bir pozitif basınçta, maske yardımı ile hastanın ağız veya burnundan verilir. Bunun sonucunda, hava yolları açık tutulur.

Hipopne
Gırtlağın arkasında bulunan kasların gevşemesi sonucu, nefes hareketinin 10sn den daha fazla kısmi olarak engellenmesidir.

Horlama
Yumuşak damaktaki titreşimler sonucu meydana gelen ses.

Nemlendirici
Hastanın, burnunda ve boğazında kuruluğu önlemek için CPAP terapisinde havanın nemlendirilmesi.

Oksimetre

Kandaki oksijen seviyesini ölçen cihaz.

OSA(Engelleyici uyku apnesi)
Kişinin nefesinin, uyku sırasında kesintiye uğradığı durum. Boyun ve gırtlaktaki kaslar, uyku esnasında gevşer, bu da hava yolunun kısmen ve tamamı ile kapanmasına sebep olur.

PSG(Polisomnografi)
Uyku apnesinin tanısında kullanılabilen ve bir gecelik uyku çalışmasında toplanan verilerin kayıt altına alınması.

Santral uyku apnesi
Santral uyku apnesi solunumun 10sn den fazla durması, ancak bunun gırtlağın arkasında bulunan kasların gevşemesinden ziyade, beyinden sinyal almayarak solunum çabasının olamaması durumudur.

Tam yüz maske
Ağzı ve burnu örten CPAP maskesi.

Titrasyon
Titrasyon, OSA gibi durumların tedavisi için uyku boyunca, kişinin nefes alışverişinin izlenmesidir.

Yumuşak Damak
Ağızın arka tarafındaki yumuşak dokuyu bir araya getiren kısım.

 

1. Bende uyku apnesi olduğunu düşünüyorum, ne yapmalıyım?
Sizde Uyku Apnesi olduğu yönünde şüpheleriniz var ise, sizi kapsamlı bir şekilde araştırıp, tedavi konusunda yönlendirecek bir doktor veya kuruluşa başvurmanız önemlidir.

2. Obstrüktif Uyku Apnesinin tedavisiz geçiştirmemek neden önemlidir?
Ciddi OSA hastalığı yüksek basıncı, kalp krizi, inme gibi kötü durumların oluşma riskini arttırır. Bunun yanında OSA, gündüz uykusuzluğun yol açabileceği iş kazası, trafik kazası gibi riskleri ciddi oranda arttırır.

3. Uyku Apnesinin etkilerini azaltmak için kendim ne yapabilirim?
OSA’nın semptomlarını arttıran, alkol kullanımını sınırlandırabilir, bunun yanında kilo probleminiz varsa bir diyetisyen doktora başvurarak vücut ağırlığınızı azaltabilirsiniz.

4. Obstrüktif Uyku Apnesi nasıl teşhis edilir?
OSA’nın tespit edilebilmesi için kişinin tüm gece uykusunun uygun koşullarda monitörize edilmesi gerekir. Gerekli veriler toplandıktan sonrada sonuçlar bir uyku uzmanı tarafından değerlendirilir ve tedavinin seviyesi belirlenir.

5. Bende Obstrüktif Uyku Apnesi var. Araba kullanabilir miyim?
OSA medikal bir durum olarak kabul edilir, ancak bazı ülkelerde (örneğin İngiltere’de) sürücünün bu durumu ilgili makamlara bildirmesi gerekir. Gerekli tedaviyle mevcut durum kontrol altına alındığında, OSA hastası normal olarak araç kullanabilir.

6. CPAP tedavime alışmakta güçlük çekiyorum, neden böyle oluyor ve bu konuda ne yapabilirim?

Bazı kişiler CPAP tedavisine hemen alışırken, bazılarının alışması daha uzun süre alabilir. Eğer uygun bir süre geçmesine rağmen, hala tedaviye alışamadıysanız, hizmet aldığınız firmaya yeniden müracaat etmeniz ve sorunun ne olduğunu birlikte değerlendirmeniz gerekir. Sorunun kaynağı CPAP maskenizin doğru ayarlanmamış olması ve/veya meskenin size uygun olmaması olabilir; bunun dışında cihaz ayarlarda sizin uyum sağlamanıza uygun olmayabilir. Bazı hastalarda da APAP değerlerinin düşürülmesi, hastanın konforunu arttırmaktadır.

7. Tam yüz CPAP maskesi ile burun CPAP maskesi arasındaki fark nedir?
Maskelerin uygunluğu kişiden kişiye göre değişir. Bazı OSA hastaları, tam yüz maskeleri tercih ederken, bazıları ise sadece burun etrafını saran, burun CPAP maskelerine daha kolay alışabilmektedir. Maskeler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ürün sayfalarımıza bakabilir ya da satış danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

8. CPAP maskemi ne sıklıkla değiştirmeliyim?
Fikir vermesi açısından, CPAP maskeleri ortalama 6-12 ayda bir değiştirilmelidir. Daha detaylı bilgi için kullanılan maskenin üreticisinin önerileri dikkate alınmalıdır.

9. CPAP cihazımın basıncı nasıl belirlenecek? Cihazın ayarlarını kendim yapabilir miyim?
Cihazınızın çalışma basıncı, uyku uzmanınız tarafından belirlenecektir. Eğer, ayarlanan basınca uyum sağlamakta zorluk çekiyorsanız ilgili kuruluşa bir ziyaret daha yaparak ayarların isteklerinizi karşılamasını sağlamalısınız.

10. Ben bir CPAP kullanıcısıyım. Boğazımda ve burnumda kuruluk ve hassasiyet oluştu. Yapabileceğim herhangi bir şey var mı?
Evet, var; en yaygın çözüm, cihazınız ile birlikte ısıtıcılı nemlendirici kullanılmasıdır. CPAP cihazına takılan bu ünite ile hava akımı ısıtılır ve demlendirilir, bu da terapiyi daha konforlu hale getirir. Bazı cihazlarda, bu ünite entegre olarak bulunabilirken, bazı cihazlarda aksesuar olarak daha sonradan satın alınabilir.

11. Doktorum, CPAP terapisi ile birlikte oksijen kullanmamı istiyor. Bunu nasıl yapabilirim? Bazı maskelerde oksijen giriş portu bulunurken, bazı maskelerde oksijen girişi bulunmamaktadır. Eğer CPAP maskenizi yeni satın alacaksanız, oksijen portuna sahip bir model tercih ediniz. Oksijen girişi olmayan bir maske kullanıyorsanız da satış danışmanınızdan harici oksijen girişi temin ediniz.
 
 
Her Hakkı Saklıdır SLT Medikal ve Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. Sapio Grup | Site Haritası | Yasal Notlar | İletişim | İş Ortaklığı Başvurusu
   
  Web Tasarım Data1