Çocuklarda uyku apnesi olur mu?

Çocuklarda Uyku Apnesi Uyku apnesi çocuklarda önemli bir hastalıktır ve 2-6 yaş arası çocukların %30’unda görülebilir. Çocuklarda genellikle fazla kilo, bademcik ve geniz eti problemi olanlarda daha sık görünür. Yetişkin birine göre çocuklarda uyku apnesi belirtisi farklılık gösterir. Kesin tanı üst solunum yolu muayenesi sonrasında yapılacak polisomnografi (PSG) testi ile konulabilir.

Çocuklarda uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Sabah oluşan baş ağrıları ve ağız kokusu, gece terlemesi, huzursuz uyuma, hiperaktivite, gece altını ıslatma, davranış bozuklukları, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği gibi durumlar çocuklarda uyku apnesi belirtilerinden bazılarıdır.

Çocuklarda uyku apnesi tedavisi önemi nedir?

Uyku Apnesi tedavi edilmediği takdirde solunum, dolaşım sisteminin etkilenmesi sebep olur ve gece salgılanan büyüme hormonun daha az salgılanacağından kilo artışı ve boy uzaması da yeterli olarak gelişemeyecektir.

 

ÇEREZ & K.V.K.K. BİLGİLENDİRMESİ

Web Sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.