KİSTİK FİBROZİS
Kistik fibrozis, kusurlu bir genden kaynaklanan, hücrelerin içine ve dışına, tuz ve sutaşıma yeteneğini etkileyen kalıtsal hastalıktır.

Kistik fibrozis, uzun süreli yaşamı sınırlayan, kontrol edilebilir ancak iyileştirilemez bir hastalıktır. Çok fazla tuzun ve yetersiz suyun birleşiminden, akciğerler ve sindirim sisteminde kalın ve yapışkan bir mukus tabakası oluşur. Bunun sonucunda, nefes almak ve besinleri sindirmek zorlaşır.

Kistik Fibrozis'in belirtileri nelerdir?

Kistik Fibrozis ile doğan bebekler erken yaşlarda hastalığın belirtilerini gösterme eğilimindedir ve genellikle, görece kısa zamanda hastalıkları teşhis edilebilir. Bazı yeni doğan bebeklerin bağırsaklarında sorunlar olabilir. Bu tip vakalarda sorunun düzeltilebilmesi için ameliyat gerekebilir.

Kistik Fibrozisin uzun vadede belirtileri, sürekli öksürük, tekrarlayan göğüs enfeksiyonları, solunum sisteminde artan balgam üretimi, uzun süren ishal ve yetersiz kilo alımıdır. Kistik fibrozis’li hastaların sıklıkla akciğer ve sindirim sisteminde sorunlarla karşılaşırlar. Fizyoterapi ve ilaçlar, akciğer enfeksiyonlarını kontrol etmeye ve akciğer hasarlarını önlemeye yardımcı olur.Kistik Fibrozis’in sebepleri nelerdir?

Kişi kistik fibrozis ile ilişkili genin iki kopyasını taşır. Eğer bu genlerden Eğer bu genlerden biri kusurlu ise kişi taşıyıcı olur. Çocukların kalıtımsal olarak alması için kusurlu genin her iki ebeveynde de olması gerekir. Her iki geni de taşıyan çocuk otomatik olarak kistik fibrozis olmaz, ancak bu durumdaki her 4 çocuktan biri hastalıktan etkilenir.

Kistik Fibrozis'in tanısı nasıl konur?

Kistik Fibrozis sıklıkla doğumda veya hemen sonrasında doktorlar tarafından teşhis edilebilen bir hastalıktır. Kistik Fibrozis ile doğan bebekler, doğumu takiben bağırsak problemler yaşarlar ve kilo alımlarında gerilik oluşur. Kistik Fibrozis için şu an bir tedavi bulunamamaktadır. Mevcut tedaviler, hastalığın belirtilerini hafifleterek durumun etkin bir şekilde yönetilmesi ile hastaların mümkün olduğunca günlük, rutin, normal hayatlarını sürdürmelerini hedefler.Kistik Fibrozis nasıl tedavi edilir?

Kistik Fibrozis ilaç, fizik tedavi ve egzersiz kombinasyonu ile tedavi edilir.

  • İlaç: Kistik Fibrozis tedavisinde kullanılan üç ana ilaç vardır.

Hava yolunu açık tutan bronkodilatör ilaçlar, enfeksiyonlarla savaşan antibiyotikler, iltihabı hafifleten steroidler. Sindirime yardımcı olması için, Kistik Fibrozis hastalarının her yemekle birlikte pankreas enzimlerde alması gerekir. Bronkodilatör ilaçların inhale edilebilmesi için Nebulizatör kullanımı gereklidir.

  • Fizyoterapi: Hava yollarında mukus tabakasının temizlenebilmesi için ve enfeksiyonun minimize edilebilmesi için günlük fizik tedavi kaçınılmazdır. Bu fizyoterapi, evde ebeveyn veya bakıcı tarafından uygulanabilir. Çocuklar yeterince büyüdüklerinde, gerekli günlük terapilerini kendileri uygulayabilirler. Egzersiz Kistik Fibrozis’in tedavisi ve yönetilmesinin önemli parçalarından biri günlük egzersizlerdir. Bu çalışmalar, Akciğer sağlığı ve Fiziksel dayanıklılık için önemlidir.
Antibiyotik
Enfeksiyonlar ile savaşmak için reçetelendirilen ilaç.

Bronkodilatör
Bronşial kasları gevşeten ve hava yollarını açan ilaç grubu.

Fizyoterapi

Kistik Fibrozis tedavisi ve yönteminin önemli parçası, fiziksel egzersiz ve masaj tekniklerinin özel bir bileşimi.

Hava yolu
Ağız, burun, boğaz, nefes borusu ve bronşları da içeren; ciğerlere giden ve gelen havanın geçiş yolu.

Kalıtsal Hastalık
Genetik olarak ebeveynlerden çocuklara geçen hastalık.

Kistik Fibrozis
Kusurlu bir genden kaynaklanan, hücrelerin içine ve dışına, tuz ve sutaşıma yeteneğini etkileyen kalıtsal hastalıktır.

Mukus
Membranlar tarafından üretilen organların içini kaplayarak koruma görevi yapan salgı.

Nebulizatör
Likit ilaçları gaza dönüştürüp ciğerlerin derinliklerine maske ve ağızlık yardımıyla ilaç inhale eden cihaz

Pankreas
Sindirim süreçleri için gerekli, Pankreas tarafından üretilen proteinler.

Sindirim Sistemi
Gıdaların parçalanması gerekli besinlerin emilmesi ve artık ürünlerin dışkılamasından sorumlu organlar gurubu.

Steroidler
İltihabı ve şişmeyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar.

Taşıyıcı
Kistik Fibrozis geni taşıyan kişi göğüs, boyun ve karın arasında yer alan kaburgaların içindeki vücudun üst bölümü.

 

1. Kistik Fibrozis kimleri etkiler?
Kistik Fibrozis çoğunlukla bebeğin yaşamının ilk yılında teşhis edilen, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen kalıtsal bir hastalıktır.2. Kistik Fibrozis hastaları için beslenme ne kadar önemlidir?
Beslenme rejimi Kistik Fibrozis hastaları için oldukça önemlidir. Kistik Fibrozis pankreası da etkileyebilir. Sindirim için gerekli enzimlerin taşınmasını engelleyebilir. Bunun sonucunda, vücut tarafından absorbe edilmeden ve sindirim gerçekleşmeden gıda vücuttan atılabilir, bu sebeple, yüksek kalorili ve protein bakımından zengin bir besin programı, sağlıklı vücut kilosunu muhafaza etmede önem taşır.3. İlaçlarımı almak için Nebulizatör kullanıyorum. Cihazımı yurtdışında kullanabilir miyim?
Yabancı bir ülkeye gitmeden, gideceğiniz ülkenin elektrik voltaj gereksinimlerini kontrol edin. Gerekli olduğu durumlarda, priz değiştirici ve voltaj regülatörünüzü seyahate çıkmadan temin edin.4. Kistik Fibrozis geni taşıyıp taşımadığımı nasıl bilebilirim?
Birçok taşıyıcı kendisinde Kistik Fibrozis geni olduğundan bihaberdir. Eğer, ailenizde Kistik Fibrozis var ise ve endişeleniyor iseniz, bir profesyonel sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.5. İlaç kullanımında Nebulizatör ’ün sağladığı faydalar nelerdir?
Nebulizatörler, likit ilaçları maske yada ağızlık yardımı ile gaz haline çevirmeye yararlar. Bu metotla ilaçlar, ciğerlerin derinliklerine ( en çok ihtiyaç duyulan yere) gönderirler.

6. Bir Kistik Fibrozis hastası olarak Oksijene ihtiyacım var mı?
Ağır vakalarda Kistik Fibrozis hastalarının nefes almalarına yardımcı olması için oksijen alması gerekli olabilir. Bunun sebebi, hastalığın ilerlediği vakalarda ciğer kapasitesinin düşmesidir. Hastaya oksijen, likit oksijen tankı ile veya bir oksijen konsantratörü ile sağlanabilir. Oksijen tedavisi, Kistik Fibrozis hastalarının daha dinlendirici bir uyku uyumalarını ve genel duygu durumlarının iyileşmesine yardım eder.

 
 
Her Hakkı Saklıdır SLT Medikal ve Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. Sapio Grup | Site Haritası | Yasal Notlar | İletişim | İş Ortaklığı Başvurusu
   
  Web Tasarım Data1