Uyku, epilepsiyi incelemek ve iyileştirmek için fırsat sağlar. Uykunun çeşitli fizyolojik yansımaları, epilepsinin elektriksel ve hastalık veya hastalık olarak adlandırılmayacak anormal sendromların (Patofizyolojik) belirtilerini etkiler. Bunlar, epileptik olayların teşvik edilmesinden veya enzimlerin çalışma aktivitelerinin düşürülmesinden, epileptik patofizyolojide tutuşmanın teorik etkilerine kadar uzanır. Epilepsi daha fazla uyku bölünmesine ve uyku yapısında değişikliklere neden olabilir. Epilepsi tedavisi de uykuyu etkileyebilir. Bu epilepsi hastalarının sıklıkla uyku sorunları yaşamasına neden olur.

 

Epilepsi ve Uyku Bozuklukları İlişkisi

Epilepsi tedavisi, komplikasyonları ve eşlik eden uyku bozuklukları ile yakın ilişki içerisindedir.

 

Uyku Yoksunluğu ve Epilepsi

Nöbetlerin REM dışı uyku sırasında başlama olasılığı daha yüksekken, REM fazının nöbetlere karşı koruyucu gibi görünmektedir. REM uykusu, interiktal deşarjlara sahip olma ihtimalinin en düşük olduğu durumdur ve bu deşarjlar en çok epileptik odağa yakındır; bu nedenle REM uykusu, epileptik odakların daha iyi lokalizasyonu için bir fırsat sunar.

Bazı epilepsiler özellikle uyku ile ilişkilidir.

  • Çocukluk çağının selim epilepsisi (rolandik epilepsi)
  • Otozomal Dominant Noktürnal Frontal Lob Epilepsisi
  • Panayiotopoulos Sendromu
  • Landau-Kleffner Sendromu

*Vaughn BV, Ali I. Sleep and epilepsy: opportunities for diagnosis and treatment. Neurol Clin 2012;30(4):1249Y1274. doi:10.1016/j.ncl.2012.08.006.

 

Epilepsinin Uykuda Oluşturduğu Değişiklikler

Nöbeti takip eden uyku periyodunda;

  • Uyku başlangıcından sonra daha fazla uyanma,
  • Uyku bölünmesi ve
  • REM uykusu baskılanmasına

Epilepsi hastalarının yaklaşık üçte ikisinde uyku sorunlarına gözlemlenir. Bu belirtiler, altta yatan uyku sorunlarının daha da yaygınlaşmasına sebep olur. Epilepsi hastalarının OSAS (Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu) prevelansı yüksektir. Eşlik eden uyku bozukluğunun tedavisi epilepsi tedavi başarısını artırmaktadır.

*Malow BA, Fromes GA, Aldrich MS. Usefulness of polysomnography in epilepsy patients. Neurology 1997;48(5):1389Y1394. doi:10.1212/WNL.48.5.1389.

 

 

Bu sayfada yazılı olan bilgiler tıbbi tavsiye niteliğinde olmayıp sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Diğer Uyku ve Diğer Hastalıklar
Uyku, beyin tarafından üretilen kompleks bir davranıştır. Birçok nörolojik hastalıkta uyku bozuklukları görülmesi muhtemeldir. Bu durumda uyku hastalıklarında ve nörolojik hastalıklarda iki yönlü etkileşim olmaktadır.
Uyku ve Alzheimer
Devamını Oku
Sapio Life Türkiye
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
ÇEREZ & K.V.K.K. BİLGİLENDİRMESİ

Web Sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.