KOAH
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik bronşit ve amfizem gibi hastalıkları da kapsayan rahatsızlıklar için kullanılan bir terimdir.

KOAH akciğerlerin havayollarına uzun süreli hasarlar verir. Bu hasarlar sonunda havayolu daralır, böylece havanın içeriye ve dışarıya doğru hareket etmesi (hastanın nefes alması) zorlaşır.

Ciğerlerimiz bronşiyoller olarak bilinen daha küçük solunum yollarında oluşan bronşlardan meydana gelir. Bu küçük havayollarının sonunda nefes alırken genişleyen ve şişen minik hava kesecikleri (alveol) vardır. Bu alveoller havadaki oksijenin kan dolaşımına aktırılması ve atık gazların nefes verme işlemi ile dışarı atılması için çalışırlar.

AMFİZEM

Amfizemde ise küçük havayollarını çevreleyen doku hasarlanmıştır, bunun sonucunda hava alveollerin içinde sıkışıp kalır.

KRONİK BRONŞİT

Kronik bronşit akciğerlere gerekli olan havayı sağlayan hava yollarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma sonucunda mukus üretimi artar ve bunun yanında bronşlar daralır.
KOAH’ın belirtileri nelerdir?

Tipik KOAH semptomları şunlardır.

-Soluksuz kalma
-Kalıcı ve üretken öksürük
-Yinelenen göğüs enfeksiyonları
-Hırıltı -Göğüs sıkışması

KOAH’a neler sebep olur?

KOAH’ın en yaygın sebebi sigara kullanımıdır. Bu sebeple, hastalığın daha fazla zarar vermemesi için hastalara sigarayı bırakmaları öncelikle telkin edilmektedir. Sigara dışında kalıtsal sorunlar ve mesleki yaşamda tozlar ve kimyasal maddelere maruziyet te hastalığın nedenleri arasındadır.
KOAH nasıl teşhis edilir?

KOAH hastanın akciğer fonksiyonları değerlendirilerek teşhis edilir. Spirometri, hastanın tek nefesle alabildiği maksimum hava miktarını ölçerek KOAH’ın tanısı için kullanılır. Öncelikle spirometri hastalığın şiddetini belirleme konusunda yardımcı olur, sonuçlara göre de hasta akciğer fonksiyon testi veya x-ray taraması için yönlendirilir.
Belirtiler:

KOAH’ın tedavileri nelerdir?

Akciğer rehabilitasyonu bronkodilatör ilaçlar, nebulizatörler ve daha ileri olgularda uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) dahil olmak üzere, hastalığı daha yönetilebilir hale getirmek mümkündür. Sigara kullanımının durdurulması KOAH semptomlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Nefes darlığı KOAH hastalarının günlük aktivitelerini oldukça zorlaştırmaktadır. Ancak aktif günlük bir yaşama sahip olmak, hastalığın yönetilmesinde önemli yer tutmaktadır. Akciğer rehabilitasyonu, profesyonel fizyoterapistler ve hemşireler tarafından uygulanmakta, bu rehabilitasyon hastalığın semptomlarının daha iyi yönetilmesini sağlamaktadır. Akciğerde meydana gelmiş hasarın geri döndürülmesi mümkün değildir. Ancak, akciğer rehabilitasyonu, genel sağlık ve nefes darlığı dönemleri ile daha iyi başa çıkabilme konularında faydalar sağlamaktadır.

KOAH hastalarına, sıklıkla bronşiyal kasları gevşeten ve hava yollarını açık tutarak, nefes almayı kolaylaştıran bronkodilatör ilaçlar reçete edilir. Bronkodilatör ilaçların, ciğerlerin derinliklerine gönderilebilmesi için hastalara genellikle nebulizatör önerilir. Uzun süreli oksijen tedavisi (USOT), kandaki oksijen seviyesi düşük olan, hastalığın daha ileri evrelerindeki hastalar için kullanılır. Yetişkinlerde oksijen kullanımı, günde en az 15 saat olarak önerilir. Genellikle hastalar oksijeni gece boyunca ve gündüz birkaç saat olmak üzere kullanmaktadırlar. Uzun süreli oksijen tedavisinde, oksijen konsantratörü, taşınabilir likit oksijen ve de büyük medikal oksijen tüpü (gittikçe daha az kullanılmaktadır) seçenekleri bulunmaktadır. Günlük yaşamında hareket eden ve ev dışında da vakit geçiren hastalar için taşınabilir likit oksijen sistemleri, taşınabilir oksijen konsantratörleri ve taşınabilir oksijen tüpleri seçenekleri mevcuttur.

Akciğer rehabilitasyonu
Fiziksel egzersiz, hastaya destek ve önerilerin bütününden oluşan KOAH’lı hastaların nefes darlığı periyodları idare etmesini sağlayan destek programı.

Alveol
Akciğerlerde, gaz değişiminden sorumlu hava keseleri

Amfizem
Küçük hava yollarını çevreleyen dokunun hasarlanması sonucunda havanın alveollerin içinde sıkışıp kalmasıdır.

Bronkodilatör
Bronşial kasları gevşeten ve hava yollarını açan ilaç grubu.

Bronş
Trakea’dan ciğerlere doğru dallanan iki ana kısım

Bronşiol
Bronşların daha küçük dalları. Havayı akciğerlerdeki alveollere taşımaya yarayan soluk borusu dalının çok ince olan alt dalları. Bronşçuk •

Hava yolu
Ağız, burun, boğaz, nefes borusu ve bronşları da içeren; ciğerlere giden ve gelen havanın geçiş yolu.

KOAH
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, bu terim kronik bronşit ve amfizemi kapsayan solunum durumu için kullanılır.

Kronik bronşit
İltihapla birlikte, müteakiben hava yollarının daralması.

Likit oksijen
Soluk mavi renkte -183 C’ye soğutulmuş oksijenin likit formudur. Medikal likit oksijen, buharlaştırılır ve oksijen terapisinde kullanılır.

Mukus
Membranlar tarafından üretilen organların içini kaplayarak koruma görevi yapan salgı.

Nebulizatör
Likit ilaçları gaza dönüştürüp ciğerlerin derinliklerine maske ve ağızlık yardımıyla ilaç inhale eden cihaz • Oksijen konsantratörü: Hava alarak, oksijeni diğer gazlardan ayrıştırarak, hastaya yüksek konsantrasyon da oksijen sağlayan elektrikli cihaz.

Pulse oksimetre
Kandaki oksijen seviyesini ölçen cihaz

Spirometri
Kişinin ciğer fonksiyonlarını test etmek için kullanılan, hastanın tek nefeste aldığı ve verdiği maksimum hava miktarını ölçmeye yarayan pulmoner fonksiyon testidir.

Taşınabilir oksijen konsantratörü
Ayakta ve mobil oksijen tedavisi için kullanılan, dahili pil veya harici güç kaynağından çalışabilen oksijen konsantratörü

Trakea
Gırtlakla bronşlar arasında bulunan, yaklaşık 12 cm uzunluğunda, havanın akciğerlere girip çıkmasını sağlayan boru, nefes borusu.

USOT
Günde en az 15 saat hastaya yüksek konsantrasyon da oksijen tedavisi uygulanmasının genel adı olan, uzun süreli oksijen tedavisinin kısaltmasıdır.

1. Oksijen rehabilitasyonu nedir ve neden önemlidir?
Akciğer rehabilitasyonu, KOAH ile yaşamayı öğrenmenin ve semptomları yönetebilmenin çok önemli bir parçasıdır. Doğru ilaç kombinasyonu, tedavi ve egzersiz, profesyonel destek ve öneriler, KOAH hastasının, hastalığı yönetebilmesini ve normal günlük yaşantısını devam ettirebilmesini sağlar.

2.Bronkodilatör ilaçlarını almak için nebulizatör kullanıyorum. Cihazımla yurtdışına seyahat edebilir miyim?

Yabancı bir ülkeye gitmeden, gideceğiniz ülkenin elektrik voltaj gereksinimlerini kontrol edin. Gerekli olduğu durumlarda, priz değiştirici ve voltaj regülatörünüzü seyahate çıkmadan temin edin.

3.KOAH hastasıyım ve yurtdışına seyahat etme niyetindeyim. Bu seyahatimde oksijen kullanmaya nasıl devam edebilirim?
Yurtdışında oksijen kullanmak için iki alternatif bulunmaktadır. Uçakta da kullanılabilen, taşınabilir oksijen konsantratörleri kullanabilir veya uluslararası hizmet veren likit oksijen sağlayıcılarına (SLT link) başvurulabilir.

4. Oksijen konsantratörleri nasıl çalışır?
Oksijen konsantratörleri, ortamda bulunan havayı alıp, havanın içinde bulunan oksijeni diğer gazlardan ayrıştırıp, hastaya yüksek saflıkta oksijen sağlayan elektrikli cihazlardır. Odadaki hava küçük bir elektrik kompresörü yardımı ile bir dizi filtreden geçirilerek süzülür. Cihaza alınan hava, iki ayrı moleküler elek yatağından geçirilir, böylece nitrojen ayrıştırılır. Oksijen dışındaki gazlar tekrar havaya bırakılır ve süreç sürekli tekrar eder. Oksijen; hastaya, burun kanülü veya yüz maskesi ile verilir. 24 saat boyunca, hasta için gerekli oksijen sadece bir düğmeye basılarak sağlanır.

5. Oksijen konsantratörünü arabada taşımanın en iyi yöntemi nedir?
Oksijen konsantratörleri, devrilmeye karşı hassas olduklarından bagaj bölümünde taşınmaları tavsiye edilmez. Taşıma için en uygun yöntemler ön ve arka koltukların arasındaki boşluğa koymak ve arka koltuğa emniyet kemeri ile sabitlemektir.

6. Evde taşınabilir oksijen konsantratörü kullanabilir miyim?
Evet, taşınabilir oksijen konsantratörleri doğrudan elektriğe bağlanarak ta çalıştırılabilir.

7. Kişisel oksijen istasyonlarının avantajları nelerdir?
Gün içinde oksijene ihtiyaç duyan kişilerde oksijen konsantratörü gibi çözümler günlük yaşamı sınırlandırabilir. Bu tip ihtiyaçlarda, Devilbiss i-fill gibi kişisel dolum istasyonları, ihtiyaç duyulan oksijeni alüminyum silindirlere doldurarak hastaya mobiliteyi sağlar.

 
 
Her Hakkı Saklıdır SLT Medikal ve Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti. Sapio Grup | Site Haritası | Yasal Notlar | İletişim | İş Ortaklığı Başvurusu
   
  Web Tasarım Data1